Edebiyat

Abum Rabum: İskender Pala

By  | 

Son dönemde yazdığı eserlerle büyük bir okuyucu kitlesine ulaşan yazar İskender Pala bu kitabında okurlarını geçmişe yolculuk yamaya davet ediyor. Avram’ın karısı olan Saray her türlü yolu denemesine rağmen çocuk sahibi olamıyordu. Avram’ın Hacer adında Mısırlı bir cariyesi vardı. Çocuğu olmadığı için Saray eşine cariyeleri Hacer ile birlikte olmasını ve böylece eşinin çocuk sahibi olabileceği tavsiyesinde bulundu. Avram eşinin sözünü dinleyerek Hacer ile birlikte olması üzerine İbrahim Peygamber dünyaya gelir.

Orta Doğu’da Yaşanan Savaşların Nedeni

Hz. İbrahim (sav)’in dünyaya gelen çocuklarından bir köle bir kadından doğarken, diğer çocuğu özgür bir kadından dünyaya gelmiştir. Köle bir kadının dünyaya getirdiği ve özgür bir kadının dünyaya getirmiş olduğu bu çocukların köken olarak farklı kadınlardan doğmuş olması bu kadınlardan birinin sevilip diğerinin dışlanmasına neden olmuştur. Ortadoğu’da çıkan bu ateş filizlenip büyüyerek dünyayı sarmaya başlar. Müslümanların yaptığı savaşlar, Hz. İbrahim’in mirası için sürdürülen savaşlar Abum Rabum kitabında eşsiz betimlemeler ile anlatılıyor.

Medeniyetlerin Beşiği Mezopotamya

Mezopotamya Bölgesinin tarihi ve siyasi geçmişi tüm çarpıcılığı ile yansıtılıyor. Bu kanlı coğrafya annelerde gözyaşları hiç dinmemektedir. Dünyaya gelen çocuklar büyüyene kadar ne okula gidebilmiş ne de çocukluklarını yaşayabilmiştir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mezopotamya Kuran, İncil, Tevrat ve Zebur gibi kutsal kitaplarda adı geçen medeniyetlere yaptığı ev sahipliği ve bölgede bitmek bilmeyen mücadeleler akıcı bir dille anlatılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir