Edebiyat

Aziz Nesin Şimdiki Çocuklar Harika

By  | 

Aziz Nesin tarafından 1967 yılında yazılan Şimdiki Çocuklar Harika, kitabında Ahmet ve Zeynep adında iki çocuğun mektuplaşma yolu ile birbirlerine yaşadıkları olayları anlatırlar.

Eskiden aynı okulda okuyan bu iki arkadaşın ayrılmaları Zeynep’in Ankara’ya taşınması ile mektuplaşmaya söz verdiklerinden sürekli mektup yolu ile birbirlerine yaptıklarını anlatırlar.

Kitap çocukların anne-baba ve öğretmenlerini nasıl gördüklerini çocukların kendilerini nasıl savunmaları gerektiğini öğretmektedir.

Aziz Nesin, kitabı Türkiye’nin sorunlarını eleştirmek için kaleme almıştır. Eleştiri konularından bazıları, ezbercilik, eğitim sistemi, aile ilişkileri, okulun sorunlarıdır. Kitapta anne ve babalara da bazı sözlere yer verilmiştir.

Büyüklere Ayna Tutan Çocuklar

Aziz Nesin, Şimdiki Çocuklar Harika kitabı ile herkesin başına gelen ya da gelecek olan olayları çocukların gözünden yaklaşarak anlatmıştır.

Büyüklere ayna tutan bu kitap aslında onlarında birebir yaşadıkları olayları sanki hiç yaşamamışlar gibi yaklaştıklarını görmelerini sağlamaktadır.

Kitap bizlere bu dönemlerden bir zamanlar geçtiğimiz hatırlatmaktadır. Kitabın en büyük özelliklerinden biride eğlenceli olmasıdır.

Aziz Nesin kitapta eleştiri yaparken aynı zamanda da güldürmeyi ihmal etmemiş. Kitap düşününce ve bilinçli bir şekilde değerlendirildiğinde eleştirilerin ne kadar da yerinde olduğunu görebileceksiniz.

Çocukları yargılamadan, kendi istediğimiz şekilde yetiştirmeye çalışmadan önce, onların da birer birey olduklarını unutmamız gerektiği onların da duyguları olduğunu unutmamalıyız.

Sadece çocuklar değil bütün yetişkinlerin de bu kitabı okuması ve durdukları yerden olayları izlemeleri yerine önce aynada kendilerinin nasıl göründüklerini bakmalı ve düşünmeliler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir