Edebiyat

Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

By  | 

Aziz nesin tarafından kaleme alınan Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitabı ilk defa 1977 yılında yayımlanan romandır. Yazar bu serisi ile 1978 yılında Madaralı Roman Ödülünü almıştır. Roman toplam 21 bölümden oluşmaktadır.

Türk edebiyatında bürokrasinin en önemli yergilerinden biri olan roman, tiyatro oyunlarına ve sinemaya’da uyarlanmıştır. Kitap Eylül 2012 yılına kadar 31 baskı ile toplamda 143 bin adet basılmıştır.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Kitap Konusu

Yaşar Yaşamaz adlı karakterimizin hapse girmesinin ardından mahkum arkadaşlarına hayat hikayesini anlatması ile başlamaktadır. Devlet Yaşar Yaşamazın nüfus kayıtlarına göre bir ölü olduğunu düşünmektedir ama buna rağmen askerlik görevini yerine getirir.

Yaşar’ın nüfus kağıdı çıkaramamasının ardından olaylar hem güldürü hem de düşündürücü bir şekilde gerçekleşmektedir.

Kahramanımız Yaşar’ın ilk okula başlaması için nüfus kağıdına ihtiyacı vardır ancak nüfus dairesindeki kütüğe göre kendisi Çanakkale Savaşında şehit düşmüş olarak görülmektedir. Bu nedenle de nüfus kağıdı Yaşar’a verilmemiştir.

Kısacası böyle bir kahramanın başından geçen olaylar komik bir dille işlenmiştir. Kitap hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Kitap Tanıtım Metni

Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ı önce radyo oyunu olarak yazdı. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirdi. Israrlar üzerine senaryosunu yazdı; çoğu tiyatrocudan olduğu gibi, bu kez de filmciden telif hakkını alamadı. Bir haftalık gazetede çizgi romanı yayımlandı.

Ardından televizyon senaryosunu yazdı. Okurların isteği, çevrenin baskısı artınca sonunda Yaşar Yaşamaz, şu an elinizde tuttuğunuz roman oldu.Kitabın giriş yazısını kaleme alan Meral Çelen bu büyük ilgiyi Yaşar Yaşamaz’ın ağzından şöyle açıklıyor:

“…Ünümün bu kadar yaygınlaşmasına, beni bu kadar sevmenize ilk zamanlar akıl erdiremiyordum ama, şimdi biliyorum artık… Nasıl hepimizde biraz Don Kişot’luk varsa, demek biraz da Yaşar Yaşamaz’lık varmış… Başıma gelenler yabancınız olsaydı, sever miydiniz beni, arar mıydınız?”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir