Bilim Kurgu & Fantastik

Beren ile Luthien

By  | 

Fantastik romanların ustası Tolkien’den etkileyici bir eser daha. Tolkien bu eserini bir roman olarak yazmamış. Yayınlanmayan makale ve yazıları bir araya getirilip basılmış. Kitapta geçen karakter ve hikayeler Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitaplarındakine benzer kahramanlar. Bu yüzden eğer Tolkien’in diğer kitaplarına aşina iseniz ve beğendiyseniz bu kitabı da kesinlikle hoşunuza gidecektir.

Ölümlü ve Ölümsüz Aşkı

beren ve luthien kitap kapagi

Tolkien’in bu eseri Beren ile Luthien zamanla değişikliğe uğrasa da temel olarak bir ölümlü ile ölümsüzün imkânsız aşkı etrafında şekilleniyor. Beren bir insan ve ölümlü, Luthien ise ölümsüz bir ırk olan Elflere ait. Ayrıca hikâyenin kadın karakteri olan Luthien’in babası Elfler arasında önemli bir mevkiye sahip ve tabi ki kızının Beren’le evlenmesi fikrine hiç de sıcak bakmıyor.

İmkânsız Bir Görev

Yine de Luthien’in babası Beren’e bir şans tanıyor. Eğer çok zor ve imkânsız olan bir görevi yerine getirebilirse Luthien’le evlenmesine izin verilecek. Bu görev ise kitaptaki en kötü karakter olan Melkor’da çok değerli bir mücevher olan Silmaril’i ger almak. Yüzüklerin Efendisi serisini bilenler J. R. R. Tolkien’in babası Christopher Tolkien’in yazdığı eseri iyi biliyor.

Ancak Orta Dünya adı verilen masalsı yerdeki büyük aşkın hikâyesi zamanla daha farklı bir şekil alıyor. Kitabı yazarken Tolkien babasının hikâyesine sadık kalmış. Okuyucular da hikâyenin daha sonraki haline dönüşme serüvenine tanık olabiliyor. Fantastik hikâyeler ve Tolkien sevenler bu destansı Ferhat ile Şirin benzeri hikâyeye de bayılacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir