Edebiyat

Bir Kuzey Macerası Jack London

By  | 

Büyük yazar ve düşünür Jack London tarafından ele alınan kitapta, ana fikir olarak 1900 yıllarında yaşanmış olan bir yolculuk işleniyor. Sürükleyici olarak okurlara ilham veren kitapta, Homeros ve Odysseia destanına benzer içerikler yer alıyor.

Kitapta geçen iki aşık, kitabın temel kahramanı olarak ele alınıyor. Naass adında bir genç adam ve Unga adında bir genç kadın birbirlerini severek evlenirler. Birbirlerini severek evlenmelerine rağmen, Naass, bir olaydan ötürü karısını başka bir adama kaptırır.

Naass ve Ugan’ın Yolları Ayrılıyor

Aleut adalarına kurdukları Akatan kabilesinin reisi olan Naass adlı genç adam, Ugan adlı genç kadın ile evlenir. O dönemlerde, yakışıklı erkek figürü oldukça azdır ve nadiren yakışıklı bir erkek görüldüğünde, tanrının özel bir hediyesi olduğu düşünülür.

Tıpkı bu erkek modeline ait olan sarışın ve son derece uzun boylu olan bir adam, denizden yüzerek adaya çıkar. Bu adamı gören Ugan adlı genç kadın adama birden aşık olur. Adam da kadına karşı boş değildir ve onu sırtına yükleyerek kaçırır.

Naass Ne Yapacaktır?

Karısını bu yakışıklı adama kaptıran Naass ise çaresiz bir şekilde karısını geri almak için yollara düşer. Yolu uzun ve oldukça zorlu engellerle doludur. Ancak Naass pes etmez ve Bir Kuzey Macerası adlı kitaba konu olan macera dolu yılları geçirir ve dünyayı dolaşır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir