Anı & Anlatı

Bu Dünyadan Nazım Geçti- Vala Nureddin

By  | 

Vala Nurettin Nazım Hikmetin en yakın arkadaşı onu en iyi tanıyanlardan. Nazım Hikmet öldükten sonra kaleme aldığı Bu Dünyadan Nazım Geçti isimli eseri ile yazarın merak edilenleri ne dair her şeyi anlatıyor. Vala Nurettin muhteşem bir hafızaya sahip.

Çocukluğundan gençliğine kadar onun yakın arkadaşı olan dünyanın bir çok ülkesinde yaşadıklarının en yakın şahidi olarak Nazım Hikmeti merak edenlere sunuyor.

Okuduğum en nadir ve eşsiz eserlerden biridir. Nazım Hikmet’i dünya görüşünü iyi tanımak lazım onu anlayabilmek için.

Bu Dünyadan Nazım Geçti Kitap Tanıtım

“Ben, birinci el olarak edebiyat tarihine vesikalar bırakmak arzusuyla ancak gözlerimle gördüklerimi, kulaklarımla işittiklerimi gerçeklere sadık kalarak yazıyorum. Nâzım’ın kişiliğinde evvelce de belirttiğim gibi hem siyaset hem şairlik vardır. Bunlar birbirlerinden pek ayrılmazsa da bu kitapta elbette ki şairlik niteliğini özellikle belirtip siyaset yeteneğini gölgede bıraktım.

İncelemeyi şairlik açısından yürüttüm. (…) Benim bu kitabımda, yaşadığım devirdeki gizli ve açık, sosyalist ve komünist faaliyetleri konu dışı bırakılmıştır. Ya da Nâzım’ın şair kişiliğini belirtmek için gerektiği kadarı ele alınmıştır.”

Türk şiirinin “dünyaca” ünlü şairi Nâzım Hikmet’i; onunla aynı okul sıralarında okuyup aynı maceralara atılan, Milli Mücadele döneminde birlikte önce Anadolu’ya oradan Sovyetlere geçen, sefayı da cefayı da (ama en çok cefayı) beraber çeken, hatta gerektiğinde şairi sırtında taşıyan “yoldaşı” Vâlâ Nureddin anlatıyor.

Sonrasında yazılan bütün kitaplara “kaynak” olan ve herkesin önemini teslim ettiği Bu Dünyadan Nâzım Geçti’de Vâ-Nû, çocukluğundan mahpusluğuna, birinci elden tanıklıklarla Nâzım’ın tüm yönleriyle ve derinlemesine portresini çiziyor.

Kitap Türü: Edebiyat

Kitap Sayfa: 576

Kitap ISBN: 9786052983331

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir