Korku & Gerilim

Çocukluğun Sonu Arthur C. Clarke

By  | 

Arthur C. Clarke, bilimi edebiyat ile eşsiz bir şekilde birleştiren bilim kurgunun üç büyük ustalarından biridir. Dünya üzerindeki uygarlığımızın kaderini, insan neslinin akıbetini irdeleyen yazarın baş yapıtlarından Çocukluğun Sonu kitabı ters köşe yaptıran bir öteki anlatısı, farklı bir uzaylı istilası öyküsüdür.

Çocukluğun Sonu kitabında 20. yüzyılın son çeyreğinde dünyanın iki büyük gücü olan ABD ve SSCB arasındaki uzay yarışı hiç olmadığı kadar kızışmaktadır. Kitapta diğer gezegenlere ilk hangi ülkenin ulaşacağı tartışılmakta ve tüm bu hayaller aniden yerle bir olmaktadır.

Devasa uzay gemileri ile Hükümdarlar, önemli başkentlerin üzerinde görünmektedirler. İlk andaki korkuyu, ileri bir uygarlıktan gelen dünya dışı varlıkların getirmiş olduğu bilimsel gelişmeler takip etmektedir.

Çocukluğun Sonu’nda yıllardır düşlenen savaştan uzak bir Dünya sonunda gerçek olacaktır. İnsanlık Altın Çağını geçirirken adeta bir Ütopyada yaşamaktadır.

Peki, Hükümdarlar bu ilerlemeleri sadece insanlığı düşünerek mi sağlıyor? Yoksa tüm bu gelişmelerin bir bedeli mi var? Çocukluğun Sonu, ütopya ve distopya arasındaki ince çizginin ta kendisidir. Şimdi kitap tanıtım metni ile daha detaylı bir bilgiye sahip olmak için yazımızı okumaya devam edelim.

Çocukluğun Sonu Kitap Tanıtım Metni

Bilinmeyenin korkusu, geçmişten değil de gelecekten kalma bir hatıra olabilir mi?

1953’te yayımlanan Çocukluğun Sonu, Arthur C. Clarke’ın bir bilimkurgu yazarı olarak tanınmasını sağlayan, yirminci yüzyıla damga vuran önemli romanlardan biri. 2015’te televizyona uyarlanarak dizi haline getirilen be bilimkurgu takipçileri için yeniden gündeme gelen bu eserin gücü, insanlığın geleceğine dair en özgün ve düşündürücü yorumlardan birini sergilemesinde gizli.

Dünya üzerindeki uygarlığımızın kaderini, insan neslinin akıbetini irdeleyen Çocukluğun Sonu, ters köşeye yatıran bir “öteki” anlatısı, farklı bir uzaylı istilası öyküsü, ütopya ve distopya arasındaki ince çizgiye dair, kalın harflerle tarihe geçen bir bilimkurgu klasiği…

“Böyle bir kitap yıllardır yazılmadı.”

-C. S. Lewis

“Ürkütücü derecede mantıklı, inandırıcı ve acımasız bir kehanet girişimi. Clarke gerçek bir usta.”

-Los Angeles Times

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir