Psikoloji

Dinle Küçük Adam

By  | 

Wilhelm Reich ünlü bir Avusturyalı psikologdur. Onun geçmişini ve karakterini kendi 1920’ler ve 1930’larda Avusturya Marksistleri ve Freud’la tanışması belirler. Bu iki unsur Reich’in düşünce yapısında da belirleyicidir. Uzun yıllar süren araştırmaları ve yaşadığı olayların etkisiyle hazırladığı Dinle Küçük Adam kitabı ise modern insanın tanımlanması ve sorunlarının belirlenmesinde atılan en önemli adımlardan birisidir. Bu sarsıcı küçük kitap hemen herkes için etkileyici ve sarsıcıdır.

Modern İnsanın Çıkmazları

Hayır, kelimesi ile okura seslenmeye başlayan kitap modernizmin ve kapitalizmin gelişmesi ile birlikte yeni biçimlenmekte olan modern insanın kendisini tanıması açısından önemlidir. Modern dönem hem ekonomik hem de sosyolojik koşulları ile birlikte pek çok insan için daha önceki dönemlerden daha kısıtlayıcı ve belirleyicidir. İnsanların ne yapması ve nasıl yaşaması gerektiği konusunda keskin sınırlamalar vardır. Aslında görünüşte bir özgürlük ve serbestlik dönemi olmasına rağmen, modern dönemde insanlar üzerindeki baskı çok etkilidir. Hem ekonomik hem de toplumsal belirlenmişlik fazlasıyla hissedilir.

Küçük Adam Kimdir?

Küçük adam da Reich’in bunların etkisinde olduğunu bile fark etmeyen ve her ne deniyorsa itiraz etmeden yapan modern insana atfettiği bir tabirdir. Aslında etrafımız küçük adamlarla çevrilidir ve hatta kendimiz de kendi kararlarına sahip çıkamayan ve hatta hiç karar bile alamayan birer modern küçük insanızdır. Reich’in yaptığı bu hatırlatma ve bu değerlendirme hemen herkesin okuması gereken bir kitap ortaya çıkarmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir