Edebiyat

İçimizdeki Şeytan- Sabahattin Ali

By  | 

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Sabahattin Ali’nin en az Kürk Mantolu Madonna kadar başarılı olan kitabı İçimizdeki Şeytan günümüzde hala en çok satanlar listesinde kendine yer bulmuştur. Kitabın dili başlarda biraz ağır gelse de daha sonra kitap akıcı bir hale geliyor.

İçimizdeki Şeytan kitabında yazar birbirlerini seven iki kişinin özelinde dönemindeki toplumun bakış açısını ve toplum yapısını görmek mümkündür.

Bu iki gencin topluma ayak uyduramaması ve bu sorun yüzünden yaşanan olaylar çok çarpıcı bir şekilde yazılmıştır. Canlı tasvirler ve çok az yazarın sahip olduğu mükemmel üslupla birleşen İçimizdeki Şeytan kitabının tanıtım içeriğine geçiyorum.

İçimizdeki Şeytan Kitap Tanıtım Metni

“İsteyip istemedeiğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticede aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum:

Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum.

Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması.. ”

Bu romanında, toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın “kapana kısılmışlığını” gösteriyor Sabahattin Ali. Aydın geçinenlerin karanlığına, “insanın içindeki şeytan”a keskin bir bakış.

İçimizdeki Şeytan Kitap Detay

Kitabın Türü: Edebiyat, Roman, Türk Edebiyatı

Kitabın Sayfa Sayısı: 268

Kitabın Basım Yılı: 2018

Kitabın Kağıt Cinsi: 2. Hamur

ISBN: 9789753638036

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir