Siyaset & Politika

İkili Anlaşmaların İçyüzü Haydar Tunçkanat

By  | 

İlk kitabı ile edebiyat dünyasına adım atan Haydar Tunçkanat tarafından kaleme alınan İkili Anlaşmaların İçyüzü kitabı tarih türünde okuyucusu ile buluşmuştur.

1945-1967 yılları arasında anlaşma adı altında ABD’ye verilen tavizleri gerçek belgeleri ile anlatan çok önemli bir esedir. Örnek olarak alınması gereken kitaplar arasında yer alıyor.

İkili Anlaşmaların İçyüzü kitabını okurken TBMM’nin sitesinden gerçekten o tarihte böyle bir anlaşma yapılmış mı diye kontrol edemeden duramıyor insan.

Asıl ilginç olan ise mantık dışı olan her anlaşmanın gerçekten var olmasıdır. Mutlaka ama mutlaka okumanız gereken eserlerden biridir. Şimdi kitap tanıtımı ile yazımızı sonlandırıyoruz. Herkese keyifli okumalar dileriz.

Kitap Tanıtım Metni

Haydar Tunçkanat bu kitabında, ABD ile 1945’te başlayan iktisadi anlaşmanın, 1947’de başlayan askeri anlaşmaların ve 1954’te başlayan siyasi anlaşmaların içyüzünü somut örneklerle, belgelerle ortaya koymaktadır.

Yazar, Kurtuluş Savaşı’yla bağımsızlığını kazanan Türkiye’nin, ikili anlaşmalar yoluyla nasıl yeniden boyunduruk altına alındığını gözler önüne seriyor.

Kitapta yer alan bazı konu başlıkları:

İktisadi İkili Anlaşmalar

Tarim Ürünleri Anlaşmaları

Kredi Anlaşmaları

Siyasi Anlaşmalar

Askeri Anlaşmalar

NATO ile İlgili İkili ve Çok Taraflı Anlaşmalar

İkili Askeri Temel ve Uygulama Anlaşmaları

22 Kasım 1965 Tarihli Gizli Belge

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir