Kişisel Gelişim

İnsanın 4 Zindanı – Ali Şeriati

By  | 

1970 yılıdna Dr. Şeriati’nin Petrol Fakültesi öğrencilerine yaptığı konuşmanın derlemesinden oluşturulan İnsanın 4 Zindanı adlı bu kitap, felsefeye merakı olan kişilerin hayli dikkatini çekmiştir.

Dr. Şeriati gerçekleştirdiği konuşmasında insan sorunsalı ile başlayıp, insanın beşerden yani hayvandan insana yani ben’e yoolculuğunu daha çok ise varoluşçu felsefenin etkisi altında açıklama yapmaya çabalamaktadır.

İnsana kendini ve doğayı tanıması adına yol gösteren, beşerin insan olabilmesi için içinden çıkması gerektiği zindanlarını fark etmesine yardımcı olan İnsanın Zindanı ile alakalıd detaylı bilgi edinebilmek için sizlerde kitap tanıtım metnini inceleyebilirsiniz.

İnsanın 4 Zindanı Kitap Tanıtım Metni

Bu dört zindan hangisidir? Belirleyicilik / zorlayıcılık ne demektir? Bende var olan, ama benim tarafımdan seçilmiş olmayan her durum, her irade, her istek ve her eğilim, bir belirleyiciliğin /cebrin ürünüdür. Belirlenmişlikle yapılan özgürlük savaşı, insanın tabiatta kendisi olmak için, maddi bir olgudan Tanrı’ya doğru gitmek için verdiği savaştır. Benim seçici özgür irademi kendi içinde baskı altında tutan, sınırlayan ve kayıt altına alan ve benim yerime seçim yapan bu dört illet zindan, şunlardan oluşmaktadır:

  1. Tabiatın belirleyiciliği,
  2. Tarihin belirleyiciliği,
  3. Toplumun belirleyiciliği,
  4. Kendi belirleyiciliği.

İnsanın 4 Zindanı Kitap Detayı

Kitabın Türü: İnsan ve Toplum

ISBN:  9786055482596

Kitabın Basım Tarihi: 2013

Kitabın Sayfa Sayısı: 77

Kapak: Ciltsiz

Boyut: Normal

Kağıt Cinsi: 2. Hamur

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir