Edebiyat

Jostein Gaarder Sofie’nin Dünyası

By  | 

Jostein Gaarder tarafından yazılan Sophie’nin Dünyası, felsefe tarihi ile ilgili bir roman. Sofie’nin Dünyası Gaarder’in en iyi bilinen ve en başarılı eseridir. Gizem, felsefe ve fantezinin bağımlılık yaratan bir karışımı olan Sofie’nin Dünyası, 60 dile çevrilmiş ve 40 milyondan fazla baskı satan uluslararası bir fenomendir.

Sofie Amundsen

Sofie Amundsen annesiyle bir banliyö evinde yaşayan 14 yaşında bir kızdır. Bir petrol tankeri kaptanı olan babası nadiren evdedir. Annesi de çalışır ve öğleden sonra geç saatlerde eve gelir. Biraz yalnız kalmayı telafi etmek için Sherekan adında bir kedi de dahil olmak üzere çeşitli hayvanları vardır.

Sen Kimsin?

Sofie Amundsen, bir gün posta kutusundaki gizemli bir mektubu keşfeder. Mektup kısa ve iki esrarengiz soru içerir. Kimsin? Dünya nereden geliyor?

“Sen kimsin?” Diye sordu Sophie.

Buna da bir cevap alamadı, ancak soruyu soran kişinin yansıması olup olmadığı konusunda anlık bir karışıklık hissetti.

Sophie işaret parmağını aynanın içindeki burnuna bastı ve “Sen benimsin.” Dedi.

Buna cevap alamadığında, cümleyi çevirdi ve “Ben senim” dedi.

Alberto Knox

Daha sonra mektubun yazarının aslında Alberto Knox adlı bir filozof olduğunu öğrenir. Onu Batı felsefesi tarihinde kısa bir kursa davet eder. Büyülediği kadar ilgisini çekmiştir, bu yüzden daveti kabul eder. Sonraki birkaç gün ve haftalarda Alberto, felsefe çalışmasını tanıtan ve fikir tarihi boyunca bir tura çıkarak daha fazla mektup yazar.

Her bir mektupta Alberto, felsefe tarihindeki en önemli felsefelerin ve filozofların her birini Sofie’ye açıklar. Sokrat öncesi filozoflardan başlar ve Jean Paul Sartre ve Varoluşçulukun çağdaş felsefesine doğru ilerler.

Sophie’nin Dünyası, bir baba tarafından kızının eğitimi için yazdığı eski moda bir davranış kitabıdır. Bu tür kitapların işlevi, boşuna istediği bir şeyi arzu etmemesine rağmen, canlandırıcı aktiviteler ve düşüncelerle boş zamanlarını doldurabilecek orta sınıf bir yerli kadın üretmek için kullanılır.

Sophie’nin Dünyası, sizi felsefe tarihi boyunca ilham verici bir yolculuğa çıkaran güzel bir şekilde yazılmış bir hikâyedir. Gizem renklerinde, bir renk tonu ile boyanmış, merak uyandıran çizgilere batırılmış, hayal gücünüzü ve düşünmenizi sağlayacak ve hayatınızın geri kalanında size ilham verecek; Bu kitap size felsefe sanatını basit bir şekilde öğretecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir