Siyaset & Politika

Kadın Yılmaz Özdil

By  | 

Yılmaz Özdil, genellikle köşe yazılarından oluşan Kadın kitabında, dünyayı daha yaşanılır bir yer yapan kadınlara değinmektedir. Tabi sadece kadınlara değil, davranışları ile örnek teşkil etmeyen kadınlara da yer vermektedir.

Kitaptaki bölümler çoğunlukla yazarın kişisel görüşlerinden meydana gelmektedir. Bu nedenle Kadın’a biyografi olarak yaklaşım pekte doğru olmayacaktır. Fakat kitapta birçok nesnel bilgide çıkartmanız mümkündür.

Kitapta Türk kadınları ve Türkiye’den örneklerin yanı sıra Merkel ve Michelle Obama gibi başarılı yabancı kadınlardan da övgü ile bahsedilmiştir.

Kadın, kitabı bir roman, biyografi ya da öykü değildir. Bu nedenle yazarın kişisel görüşlerinden, içinde kadınların bulunduğu köşe yazılarından meydana geldiğini bilerek yaklaşmanızı tavsiye ederim.

Kadın Kitabı Özeti

Kalemi en sağlamlardan olan gazeteci yazar Yılmaz Özdil Kadın kitabı ile mükemmel bir esere imza atmış ve yakın Türkiye tarihinde kadının yerine ışık tutmuştur.

Yılmaz Özdil gazeteciliğin yanı sıra yakın zamanlarda yaşananları arşivleyerek okuyuculara mükemmel hatırlatma kitaplarıyla da tanınmaktadır.

Bu defa da günümüz Türkiye’sinde kadınların ve kadın haklarının nasıl değiştiğini geçmiş zamandan günümüzde yaşanan gelişmelerle sıralıyor ve Kadın kitabında okurları ile paylaşıyor.

Kitap Tanıtım Metni

Eşit eğitim hakkı
1924

Eşit birey hakkı
1926

Eşit seçme seçilme hakkı
1934

Kadın erkek eşitliği fıtrata ters
Kürtaj olma
Sezaryen yaptırma
En az üç doğur
Hamileysen sokağa çıkma
Kahkaha atma
Bankta kızlı erkekli oturma
Talibin çıkarsa seçici olma
Haddini bil
İtaat et
Okuma
Düşünme
Sus!
2015

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir