Edebiyat

Kitap Hırsızı Markus Zusak

By  | 

Kitap Hırsızı, Avusturyalı yazar Markus Zusak tarafından kaleme alınmış bir romandır. Kitap Nazi Almanya’sında geçmekte ve son derece yoğun bir şekilde bu tarihte alınan notlarla birlikte ölüm anlatılmaktadır.

I.Dünya Savaşının dorukta olduğu o günlerde, bir üvey anne ve baba ile birlikte yaşayan genç kızın, evlerine sakladıkları genç ile aralarındaki ilişki anlatılmaktadır.

İlk olarak 2005 yılında yayınlanan kitap pek çok ödül kazanmış ve 230 hafta boyunca New York Times en çok satanlar listesinde yer almıştır.

Kitap Hırsızı Roman Konusu

Tüm dünyada bu kadar ilgi çeken ve çoğu kişinin en sevdiği kitap olan Kitap Hırsızının konusuna gelecek olursak, Liesel Meminger II. Dünya Savaşı sırasında Almanya’da yaşayan bir çocuktur. Onun hikayesi 1939 yılında bir terende başlamaktadır.

Kitabın baş karakteri olan Liesel’in annesi onu ve kardeşini evlatlık olarak Molching kasabasında Himmel sokağında yaşayan bir ailenin yanına götürür, yolda başına talihsiz bir olay gelir ve bu olay sırasında ilk kitabını çalar.

Daha sonra ise Liesel’in Himmel sokağında yeni ailesi ile yaşadığı olaylara ve nasıl bir Kitap Hırsızına dönüştüğüne tanıklık ediyoruz.

Kitabın konusu pek sıradışı olmasa da anlatımı sayesinde kitap bambaşka bir noktaya gitmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında halktan insanların yaşamını gözler önüne seren birçok kitapta karşılaşmışsınızdır.

Ancak yazar kullanmış olduğu dil sayesinde herkesi daha önce böyle bir şey okumadığına ikna ediyor. Romandaki bir kahramanın ya da yazarın ağzından yazılmamış kitap.

Bu küçük kızın hikayesini ölümün ağzından anlatmış yazar bize ve neler olacağını da önceden söylemiştir. Daha başlarda okurken sonunun nasıl olacağını biliyorsunuz ve buna rağmen okumaktan kendiniz alamıyorsunuz.

Gerçek anlamda çok dokunaklı bir roman. Aynı zamanda yazar da anlatımı ile büyük bir takdiri hak ediyor. Herkesin mutlaka okuması gereken harika bir kitap. Önce kitabı okumanızı ve sonrasında da filmine bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir