Edebiyat

Mustafa Kutlu Uzun Hikaye Kitap İncelemesi

By  | 

Mustafa Kutlu, tarafından 2000 yılında yayınlanan Uzun Hikaye, adı gibi uzun hikaye türünde kaleme alınmıştır. Bu kitabı ile hikayeciliğinden farklı bir tarzda eser vermiş olsa da tam anlamı ile bu özelliğinden uzaklaşmamıştır.

Zari bir şekilde kaleme alınan eser tek solukta okuyucuyu son cümleye götürmektedir. Mustafa Kutlu’nun sade, akıcı ve Anadolu kokan dilini burada da göreceksiniz.

Uzun Hikaye kitabında sıklıkla geriye dönüş tekniği kullanılmış olması da okuyucunun dikkatini canlı tutmak amaçlanmıştır. Gezgin bir hayat anlatılması nedeni ile kitap aslında küçük küçük hikayelerin bir bütünüdür.

Uzun Hikaye Kitap Konusu

Kitapta Bulgaristan göçmeni Ali ile oğlunun nostalji kokan hikayesi, Mustafa’nın ağzından anlatılmaktadır. ilk olarak nam-ı diğer Sosyalist Ali ve annesi Feride’nin hikayesini anlatmıştır.

Annesini, babasına vermediklerinden dolayı kaçarak evlenmeleri ve bunun sonucu olarak devam eden bir göçebe hayat. Bu hayatın içine sinmişliğinden sıkça bahsetmektedir.

Mustafa’nın, babasına sık sık “Buraya yerleşiyor muyuz?” diye sorması da buradan geliyor olması gerekiyor olsa gerek. Vagondan bir evde bir süre hayatlarını idame ettirmeleri de bize hayatının kendisinin de göçebe olduğunu bir kez daha gösteriyor.

kitapta küpe çiçeği, saka kuşu, mızıka, daktilo ve kitaplar sıkça kullanılmaktadır. Bunlar Mustafa’nın annesi Feride’nin ölümünden sonra babası ile birlikte devam ettikleri göçebe hayatta, yanlarından hiç ayırmadıkları eşyaları oluyor.

Ve son olarak kitap bize sıkıntılı bir hayat içinde, umut dolu insanları göstermektedir. Ezcümle kitap dili ve anlattıkları ile okuyucuya güzel bir an yaşatmayı başarıyor.

Kitap Arka Kapak Bilgisi

Kutlu’nun tür olarak ilk uzun hikayesi. Eser aslında annesini kaybeden bir çocuğun babası ile yaşadığı uzun, çalkantılı, dokunaklı bir macerayı dile getiriyor.

Adalet duygusuna sürekli vurgu yapılan hikayede anlatım esaslı bir üslup kullanılmıştır. Baba daha düzenli bir hayat kurmasını özlediği oğlunu büyük şehre gönderir, lakin kader genç adamı tıpkı babasının yürüdüğü yolun başına getirip bırakır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir