Edebiyat

O Muydu? Stefan Zweig

By  | 

Stefan Zweig’in diğer kitaplarından biraz daha farklı bir konuda olan kitap odağına şüpheyi yerleştiriyor. Kısa bir öykü de olsa şüpheyi ve olayları ele alışı ile insanların beğenisini alan bir kitap.

Stefan Zweig eserleri içerisinde çok okunan bir eser olan ‘O muydu?’ kitabında John Charleston Limpley isminde bir adamı konu ediniyor. John Charleston Limpley, iri yarı ve son derece iyi niyetli biridir.

Evine aldığı küçük bir de buldok köpek yavrusu vardır. Kimsenin yerleşme gereği duymadığı ıssız bir bölgeye taşınan Limpley’in karısına karşı tavırlarını anlatan O muydu? Eseri, bu tavırların normalden daha aşırı olduğu üzerinde duruyor.

Ancak bu iri yarı olan çocuksu karakterdeki adam karısına karşı aşırı ilgili bir insandır. Bu aşırı ilgi bir zaman sonra tek komşularını rahatsız eder.

John Charleston Limpley’in Aşırı Hareketleri

Bir süre sonra Jonh bu durumu çözebilmek için eve bir köpek yavrusu getirir ve eşine olan ilgisini azaltmaya çalışır. Zamanla eşine olan ilgisi tamamen yok olur ve yalnızca köpeği ile ilgilenmeye başlar.

Köpeğini özler ve onun hastalanmasına dahi izin vermez. Tüm ilgi Ellen’dan köpeği Punto’ya kaymıştır. Bu da John’da aşırı derece denge kaybı olduğuna işaret etmektedir.

Zamanla köpek de büyüdükçe kendi yaşam alanını oluşturmaya başladığından John ile ilgilenmemeye başlar. Sürekli olarak onu eğlendirmeye çalışsa da artık köpek pek de oralı olmaz. Ancak bir gün Ellen hamile kalır ve tüm ilgi bebeğe yönelmeye başlar.

Bebeğin Tuhaf Bir Şekilde Nehre Düşmesi

Bebek haberi yayıldıktan sonra John’un tüm ilgisi bebeğe dönmeye başlar ve eskisi gibi köpeği ile ilgilenmez. Bu da köpeğin dikkatini çeker ve sonrasında bebeği gördüğünde durumu tam olarak kavrar.

Bebeği ortadan kaldırmak isteyen köpek birden bire saldırıya geçince evden uzaklaştırılır ve kasabada başkasına verilir. Artık köpek evden gitmiştir.

Ancak bir gün Ellen komşuları ile birlikte dışarıda otururken eve gitme ihtiyacı hisseder ve bir anda çığlık sesleri duyarak dışarı fırlar.

Dışarı çıktığında bebek pusetinin nehirde ters döndüğünü görür. Birisi bebeği nehre itmiştir ancak kimin ittiğini bir türlü gören olmamıştır. Bu da tüm gözlerin köpeğe çevrilmesine neden olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir