Yazarlar

Polisiyenin Üstadı Ahmet Ümit Kimdir?

By  | 

Kaleme aldığı bir çok kitabı dizi ve sinemaya uyarlanan usta yazar Ahmet Ümit Polisiye alanında en sevilen yazarlardan biridir. peki, Ahmet Ümit nerede ve ne zaman doğdu? Yaşamı ve edebi çalışmaları hakkında detaylı bilgilere birlikte göz atalım.

Ahmet Ümit 1960 senesinde Gaziantep’te dünyaya gelmiştir. Babası bir kilim tüccarı annesi ise bir terzidir. Gaziantep Atatürk lisesinde başladığı eğitimine siyasi nedenlerden dolayı Diyarbakır Ergani ilçesinde tamamladı.

1979 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde okumaya başlamıştır. 1982 yılında düzenlenen Anayasaya Hayır kampanyasında aktif rol aldı.

Askeri rejimin yönetimde olduğu dönemlerde buna karlı çıkan bir sol örgütün içinde yer almıştır. Duvarlara afiş yapışırken yakalanan arkadaşları için bir rapor yazar ve bu Ahmet Ümit’in yazarlık yaşamının başlangıcı olur.

Kaleme aldığı bu rapor prag’da 40 dilde yayımlanan Barıs ve Sosyalizm Sorunları dergisinde yayımlanır. Böylece Ahmet Ümit’in ilk hikayesi 40 dilde yayımlamış olur. 1983 yılında üniversiteden mezun olmuştur. TKP partisine üye olduktan sonra parti tarafında Moskova’ya gönderilir.

Burada Moskova Sosyal Bilimler Akademisinde eğitim alır. İlk olarak burada şiirler yazmaya başlar. 1998 yılında ilk romanı kar Kokusu yaşadığı bu dönemin izlerini taşımaktadır. 1989 yılında siyasetten tamamen uzaklaşan yazar Sokağın Zulası isimli şiir kitabını çıkardı.

1999 yılında arkadaşları ile Yine Hişt isimli kültür sanat dergisini çıkardı. Kaleme aldığı şiir, öykü ve yazılarını Adam Sanat, öküz, Yine Hişt ve Cumhuriyet dergilerinde yayımlandı. “Çıplak Ayaklıydı Gece” isimli kitabı 1992 yılında Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Edebiyat ödülüne layık görüldü. Ayrıca Karanlıkta Koşanlar ve şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Sis ve Gece romanları senemaya uyarlanmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir