Çocuk & Gençlik

Problem Çözümüne Giriş 101 Ken Watanabe

By  | 

Bu yazımızda sizlere Problem Çözümüne Giriş 101, kitabından kısa bir şekilde bahsetmek istiyorum. Kitabı okurken yer yer kendinizi çocuk gibi hissedeceğinizi belirtmeden geçmek istemedim.

Öğrenecek şeyler her daim vardır ama biz bunların farkına bazen geç varıyoruz. Problem çözmek denildiği zaman akla sadece matematik gelmesin.

Günlük hayatta karşılaştığımız zorlukları bir problem olarak görüp çözmemiz de mümkündür. Bu nedenle hedefleriniz net olmalıdır.

Hedefleriniz ve mevcut durumunuz arasındaki eksikliği tespit ederek nasıl giderip hedefinize ulaşacağınıza dair bir hipotez oluşturabilirsiniz.

Kısacası sizi yoran düşünceleriniz varsa ya da çıkmaza girmiş ve çözüm üretemeyecek halde olduğunuzu hissediyorsanız bu kitabı mutlaka hem kendiniz hem de çocuklarınız için okumanızı tavsiye ederim. Şimdi isterseniz kitap hakkında daha detaylı bilgi için tanıtım metnini inceleyelim.

Kitap Tanıtım Metni

Gerçek Hayattaki Problemleri Çözmede Ne Kadar İyisiniz? Japon öğrencilere eleştirel düşünme becerisini kazandırmak için basit bir rehber olarak kaleme alınan Problem Çözümüne Giriş 101, Ken Watanabe‘nin problem çözme yönteminin güçlü etkisi sayesinde kısa sürede çok satanlar listesinin “yetişkin kitapları” kategorisinde liste başı oldu.

Bu kitaptaki yaklaşımlar, yazarın McKinsey danışmanlığı yaparken edindiği deneyimlerinden kaynaklanmaktadır. Ancak bu araçları kullanmak için İşletme Yönetimi Yüksek Lisansına (MBA) ihtiyacınız yok.

Kullanışlı şemalar ve sır dışı çizimlerle dolu olan Problem Çözümüne Giriş 101, bir ortaokul öğrencisinin anlayabileceği kadar basit fakat aynı zamanda iş dünyası liderlerinin en zorlu problemlerine uygulayabilecekleri kadar da kapsamlıdır.

KEN WATANABE, Yale ve Harvard Üniversitesi İşletme Fakültesinde okudu ve McKinsey & Company’de altı yıl idari danışmanlık yaptı. Tokyo’da yaşayan Watanabe eğitim, eğlence ve medya şirketi olan Delta Studio’nun da kurucusu ve CEO’sudur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir