Edebiyat

Rüzgarın Şarkısını Dinle Haruki Murakami

By  | 

Birbirinden farklı iki arkadaşın hikayesini alan Rüzgarın Şarkısını Dinle yazarın ilk kitabıdır ve çok geç yayınlanmasına izin vermiştir.

Herkesin Fare olarak seslendiği genç, son derece zengin bir ailenin oğludur ve Fare bu zenginlikten hiç hoşnut değildir. Haruki ise kitap okumayı çok seven ve kendi halinde olan biridir.

Her gittiği ortamda kitap okuyan Haruki, bir gün Fare’in ilgisini çeker ve kitap okumasına vesile olur. Kitapları okudukça Fare kendi başına denemeler de yazmaya başlar ve bu denemeleri sürekli Haruki’ye gönderir.

Haruki’nin Kitaplara Olan Düşkünlüğü

Haruki’nin kitaplara olan düşkünlüğü çocukluğundan kalma bir alışkanlıktır. Çocukluk döneminde hiç konuşmayan Haruki çareyi kitaplarında bulmuştur.

Ailesi onu bir doktora götürmek zorunda kalsalar da uzun yıllar tedavi süren tedavilerde tek arkadaşı hep kitapları olmuştur. On dört yaşına geldiğinde ise Haruki artık konuşmaya başlamıştır.

Bir gün Haruki, Fareyi beklerken lavaboya gider ve orada baygın bir kız bulur. J ile konuşarak kızı eve getirir. Sabah uyandıklarında kız bir teşekkür dahi etme gereği duymaz.

Haruki kızın bir serçe parmağı olmadığını da fark etmiştir. Tüm kitap boyunca kızın bir ismi olmamıştır ve yalnızca serçe parmağı olmayan kız olarak anılmıştır.

Her ne kadar kitap Haruki Murakami kaleminden çıkan ilk kitapta olsa yalın anlatımı ve hayata bakışı ile okunması gereken kitaplar arasında bulunuyor. Aynı zamanda kitapta yazarın, kitap yazmaya nasıl başladığını da öğrenme imkanı buluyorsunuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir