Edebiyat

Veba Albert Camus

By  | 

Fransız Düşünür Albert Camus’un distopik romanı Veba, yazarın en önemli yapıtıdır. Keskin bir gözlem gücünün desteklediği arı bir bilinç ile Veba, sadece çağımızın değil aynı zamanda tüm insanlık tarihinin ortak bir sorunu olan Felaketin yazgıya dönüşmesine değinir.

Albert Camus, hiçbir yapıtında böyle acı bir yazgı, böylesine şiirsel bir dil kullanmamıştır. Veba insanın ve ışığın şiiri gibidir. Fakat bu şiirde renkler alabildiğine koyu, ama yazarın sesi o denli umut doludur.

Beklenmedik bir boyuta ulaşan Veba salgını herkesi mutsuzluğa boğar, ardından Doktor Rieux, tarron ve Grand’ın göstermiş oldukları dayanışma örneği, ilk başta yetkililer olmak üzere herkese bir güç ve umut kaynağı olacaktır.

Veba Kitap Konusu

Oran kentinde başlayan Veba, veba salgınına karşı insanların mücadelesini konu almaktadır. Rahip Paneloux vebayı insanların işledikleri günahların bedeli olarak görmekte ve hak edilen bir ceza olarak yorumlamaktadır.

Doktor Rieux ise, kötülük olarak kabul ettiği veba salgınıyla savaşılmasını gerektiğini düşünmektedir. Bir Hümanist ve ahlakçı olarak karşımıza çıkmaktadır.

O ve arkadaşları dayanışma içerisinde veba salgını ile savaşır ve başarıya ulaşırlar. Fakat Dr. Rieux, bu başarının geçici olduğunu, vebanın bir gün tekrar ortaya çıkacağını bilir.

En önemlisi ise bir şeyin daha bilincindedir ki o da yaşadığımız sürece kötülükle savaşmamız gerektiğinin farkına varmamız olmuştur.

Kısacası kitap hakkında daha fazla bir şey söyleyip okumak isteyenlerin isteklerini kaçırmak istemem. Bu nedenle kitabı okumayanlar varsa kesinlikle geç kalmadan okumalarını tavsiye ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir