Edebiyat

Yekta Kopan Sıradan Bir Gün

By  | 

Yekta Kopan’ın kaleme aldığı Sıradan Bir Gün kitabının eksen karakteri Armağan’ın kendisi ile hesaplaşması, içsel bir sorgulayış konuşması gibi sahneleniyor olsa da, karakter açısından doğru insan formunu kaybedişi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sıradan bir gün yaşamak sonuç olarak pekte mümkün olmuyor. Geçmiş ve gelecek arasında kurulan sürtüşmeli diyaloglar ve veryansınlı söylemler okuyanlara sayfalar boyunca eşlik edecektir.

Yekta Kopan, bütün bu ön bilgilerden kendisine has bir sofra kurmuş bizlere yeni romanı Sırdan Bir Gün ile. Sahte kimliklerin, yalanlarla örülmüş duvarların, hesaplaşmalarının iplerinin metne dolaştığı sıradan bir gün.

Kitap İncelemesi

Yekta Kopan yazdığı öykü ve romanların giriş cümlelerini önemsediğinden bu defa giriş kapısını “Yeter” sözcüğü ile açmıştır. Öznesiz bir sözcük, öfkeyi, yılgınlığı, haykırışı, mücadele başlangıcını, değişimi, kabullenişi bir karşılama.

Aslına bakarsanız romanın okuyucuyu çıkarmayı planladığı yolculuk için gayet güzel bir bilet. Hızı hiç düşmeyen metin ritminde, yazarın daha rahatlamış, olgunlaşmış ve sadeleşmiş diyebileceğimiz üslubunun etkisi diyebiliriz.

İşlevsel bir hizmete sahip diyaloglar güncel akışında ilerlemektedir. Yekta Kopan, okuduğunuz da genellikle kulağınıza onun o karakteristik sesi çalınır. Cümlelerin vurgusu yazarın seslendirmesi ile şekil alır.

Sıradan Bir Gün kitabını okurken belki de ilk defa kendi sesinizle karakterleri seslendirebilecek olmanız romandaki net anlatımın, kısa cümlelerin etkisinden kaynaklı olabilir.

Yazar kurgularında çeşitli kitaplardan yazarların adların bahsetmeyi sevdiğinden alışık olduğumuz bu yan destek ekibine bu defa filozofları da eklemiş. Roman bittiği zaman kendinize birkaç tane konuşma balonu hazırlamayı unutmayın. Keyifli okumalar dilerim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir