Edebiyat

Zavallı Çocuk

By  | 

Namık Kemal’in en sevdiğim ve etkilendiğim eserlerinden birisi de Zavallı Çocuk kitabı. İmkansız bir aşk hikayesini okuyoruz bu kitapta. Namık Kemal’in bu güzel eserini birlikte özetleyelim.

Şefika, babası Halil beyin yakın akrabası ve öksüz olan Ata ile birlikte büyümüştür. Şefika 14 yaşında, Ata ise 19 yaşında tıp okuyan bir gençtir. Şefika ve ata bir birini sevmektedir. Fakat Şefika’nın annesi bu aşka karşı çıkar ve kızını isteyen zengin 40 yaşında bir paşayla evlendirmek ister. Şefika bunu kabul etmez fakat annesi onu babasının büyük bir borcu olduğunu ve o paşayla evlenmek zorunda olduğunu söyler. Şefika çaresiz kalmıştır. Halil Bey karısının ısrarıyla bu evliliğe onay verir. Halil Bey kızının yanına gelip onun fikrini sorar. Şefika utancından babasına Ata’yı sevdiğini söyleyemez ve evliliğe razı olduğunu söyler. Kısa bir süresinde nikahlar kıyılır ve düğün hazırlıkları devam eder. Çok sevdiği Ata’yı kaybetmenin acısıyla Şefika verem hastalığına yakalanır. Verem kısa bir süre içerisinde Şefika’nın bütün bedenini sarar. O sıra da okulundan izin alarak sevdiğini görmeye gelen Ata, Şefikayı o halde görünce dayanamaz ve kendisini aldığı ilaçlarla zehirler. Ata ve Şefika aynı anda hayata gözlerini yumar.

Zavallı Çocuk Kitap Açıklaması

Atâ amcasının yanına sığınmış tıp tahsili yapan bir gençtir. Amcası Halil Bey’in kızı Şefika’yı sevmektedir. Şefika da Ata’ya karşı muhabbet beslemektedir. Ata’yı seven Şefika istemediği paşayla evlenmek zorunda kalınca vereme yakalanır. Şefika’yı hasta yatağında bulan Atâ bu duruma dayanamaz ve zehir içerek intihar eder. Namık Kemal Zavallı Çocuk’ta ailesinin bütün yükünü omuzlarında hisseden bir genç kızın dramını etkili bir şekilde ortaya koyuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir